Перший «Письменник за прилавком» 2021 – Олександр Дзембас, дослідник Невицького замку
Наступним за прилавок «Кобзаря» стане Олексій Корсун
«Наш замок унікальний тим, що внаслідок історичних подій він самозаконсервувався і зараз ми його бачимо таким, яким він був у XVI столітті без будь-яких подальших втручань та перебудов, – каже археолог, дослідник замку Олександр Дзембас. – А ще тут був унікальний для середини XV ст. водогін: вода піднімалася знизу вверх завдяки використанню закону сполучених посудин. Річ у тім, що цей закон відкрили наприкінці XVII ст.».
Науково-дослідницькі експедиції під керівництвом пана Дзембаса в Невицькому замку тривали роками. Він керує археологічним гуртком при Закарпатському обласному центрі туризму. Розповідає:
«За 30 років в експедиціях до Невицького замку брали участь представники 33 країн. А перший волонтер, що приїхав в експедицію, був не з Угорщини, Словаччини чи навіть Росії – це була Нова Зеландія. Шок! Візити волонтерів із різних країн корисні для наших дітей. У них абсолютно змінилося ставлення до волонтерського руху: вони побачили, що приїздять люди з різних країн і безкоштовно працюють і живуть разом із ними в таких самих умовах. Так гуртківці почали вчити англійську, розуміти значення історико-культурної-спадщини Закарпаття, пишатися рідним краєм. Ми знаходили у замку цікаві та рідкісні артефакти. Наприклад, фрагменти зброї англійських арбалетників. Здавалося б: звідки вони тут? Виявилося, що їх найняв угорський король. А ще виявили так звану велику залу початку XIV ст. Там відбувався суд, приймав гостей володар замку, а на її вікнах були вітражні вікна – це дивує».
У рамках акції автор представив книги «Невицький замок: екскурс у середньовіччя та проблеми ХХІ віку» та «Невицький замок крізь століття». Пояснює: «Обидві книжки – це розробка однієї теми. В першу книжку потрапило декілька прикрих помилок. У другій ми їх виправили, вона трохи коротша й має дещо інший напрямок – стосується проєкту по замковій реставрації. Книга «Невицький замок крізь століття» перекладена 6 мовами. Готую третє видання. Воно буде більш глобальним і стосуватиметься зв’язків із загальноєвропейською історією».
Наразі археологічні роботи в замку призупинені, а частина палісаду опинилася в приватній власності. Олександр Дзембас акцентує: «Ми єдина область в Україні, єдина, вдумайтесь, яка не має жодного історико-культурного чи історико-архітектурного заповідника. На Сході України такі заповідники є, а у нас 13 замків і заповідника жодного нема. А от у невеликій і не найбагатшій Словаччині, де безліч замків, на кожному з них ведуть роботи. Там міністр соцполітики та міністр культури обговорюють це питання: є проблема безробіття і проблема збереження пам’яток. Організовують перенавчання безробітних і вони беруть участь у реставраційних роботах коштом загальноєвропейських соціальних фондів і Міністерства соцполітики. А ще всі пам’ятки передані в користування громадським об’єднанням і так не потрібно платити податки. Таким чином реставраційні роботи коштують вдвічі дешевше, ніж в Україні. В Україні теж так можна, але на це потрібна політична воля».
Наразі більшість знахідок із Невицького замку зберігають у фондах Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького (Ужгородський замок), деякі з них доступні в постійних експозиціях, а деякі виставляють на День музеїв.
Наступними письменниками за прилавком «Кобзаря» з 14:00 до 15:00 стануть:
- 2 грудня – Олексій Корсун
- 3 грудня – Мирослав Дочинець
- 6 грудня – Сергій Федака
- 7 грудня – Ласло Зубанич
- 8 грудня – Юрій Фатула
- 9 грудня – Інна Магас
- 10 грудня – Людвіг Філіп
- 13 грудня – Андрій Любка
- 15 грудня – Марина Попович-Павлік
- 16 грудня – Тетяна Літераті
- 17 грудня – Олександр Гаврош