Представниці біологічного факультету УжНУ переймали у Моравії досвід інновацій, спрямованих на адаптацію до змін клімату
Ярослава Гасинець, Віолета Мірутенко, Оксана Станкевич-Волосянчук, Катерина Станкевич-Коваль відвідали в Чехії природоохоронні та екологоосвітні інституції, мали зустрічі з підприємцями, що реалізують енергоефективні технології
Адаптація до зміни клімату – це пристосування до наявних або очікуваних ризиків, спричинених цією зміною. Вчасні та правильно сплановані заходи з адаптації створюють додаткові можливості та економлять фінанси: наприклад, вкладення в адаптацію економлять у чотири рази більше коштів, які потрібно потім вкладати у ліквідацію наслідків зміни клімату.
Нині, коли Україна зазнала великих руйнувань внаслідок воєнних дій, особливо актуальними стають питання вибору стратегічно правильних підходів до відбудови зруйнованих населених пунктів і природних екосистем. Як поєднати відбудову економіки з принципами сталого розвитку, адаптації убросередовища, лісового та сільського господарства до змін клімату та забезпечення безпеки середовища – відповіді на ці питання вже існують у світі, зокрема у країнах ЄС.
Нещодавно представники біологічного факультету УжНУ разом з працівниками ГО «Екосфера» – Ярослава Гасинець, Віолета Мірутенко, Оксана Станкевич-Волосянчук, Катерина Станкевич-Коваль – на запрошення відомої природоохоронної фундації у Чехії Nadace Partnerství відвідали Моравію. У рамках цього робочого візиту вони відвідали Екологоосвітній простір, створений на базі Nadace Partnerství, де представлені цікаві освітні інсталяції, які допомагають школярам зрозуміти принцип дії відновлювальних джерел енергії, зелених дахів, функціонування річкових екосистем, біоферм тощо. Ознайомилися з природоохоронними програмами муніципалітету м. Брно, спрямованими на поліпшення якості довкілля. Побачили, як можна реалізувати комплексні заходи з підвищення енергоефективності житлового фонду у районі Новий Лісковець у м. Брно, створити парк на пустирищі та зберігати дощову воду в озері.
Під час візиту українки мали також цікаві зустрічі з бізнесом, який займається енергоефективними технологіями, виробництвом біометану та вертикальним озелененням у містах. Учасниці програми побачили приклади сталого розвитку маленького гірського села Гостєтін на кордоні зі Словаччиною, а також кращі практики у лісовому господарстві, спрямовані на рекультивацію лісових доріг та трелювальних волоків. Заходи з рекультивації, пропаговані організацією Aqua Inova, дозволяють стримати стік дощових і талих вод та запобігти зневодненню лісів і раптовим паводкам.
Усі побачені в Чехії інновації, спрямовані на адаптацію до змін клімату, можна і потрібно імплементувати в Україні.