Про видавництво «Патент» за прилавком «Кобзаря» розповідав його керівник Іван Ключевський
Підприємство «Патент» було засноване ще 1975 року, а роком пізніше почало випускати першу продукцію.
«“Ви що там патенти на ринок виписуєте?” – іноді запитують мене. Але ні. Наше підприємство було створене для видання й виготовлення патентно-інформаційної літератури. Що це таке? Науковці, які щось винаходили, патентували свої винаходи в «Укрпатенті». А до кожного винаходу мав бути опис — їх ми й видавали. Після чого розповсюджували описи серед своїх передплатників, якими були підприємства оборонного значення, харчової промисловості, металургійні та ін», – розповідає Іван Ключевський.
1998 року «Укрпатент» відмовився продовжувати угоду про співпрацю, що привело підприємство до межі банкрутства. Керівництво оперативно зреагувало: проаналізувавши ринок, інвестували в обладнання для кольорової поліграфії й почали розширювати географію співпраці, надсилаючи комерційні пропозиції видавництвам Львова, Києва, Одеси та інших міст.
Першим, за що взялося видавництво — популяризація Закарпаття як туристичного краю, а саме створення невеликих брошур. Серед найвідоміших: «Прогулянка містом Ужгород», «Місто Виноградів», «Сакура в Ужгороді», «12 найцікавіших місць в Закарпатті», «Золоте кільце Закарпаття» та ін. Окрім цього, видавали серії листівок: «Архітектурні пам’ятки Закарпаття», «Ужгород у старовинній листівці», «Палаци Закарпаття» та ін. Популяризували край і через кулінарні книги: «Закарпатська кухня», «Угорська кухня» та «Закарпатські ласощі та печива».
Багато років видавництво «Патент» співпрацювало зі львівським видавництвом «Світ». У такому тандемі вийшли, зокрема, «Кобзар» Т. Шевченка польською мовою, «Пакти і Конституції Української козацької держави» та ін.
Іван Ключевський каже, що видавництво здатне надрукувати книги будь-якою мовою світу за умови, що ті будуть підготовані до друку. Серед виданої літератури вже є примірники арабською, польською, угорською, івритом та ін.
Цього року «Патент» дістав масштабне держзамовлення на підручники з Історії України для 9 класу тиражем 11 тисяч примірників.
Нині видавництво має три напрями роботи: друк книг, поліграфічної продукції та виготовлення етикеток. Останнє є основним напрямком діяльності – «Патент» забезпечує етикетками більшість виробників мінеральної води краю.
У планах на наступний рік – продовження співпраці з місцевими авторами й видавництвами України.
Наприкінці презентації охочі мали нагоду придбати книги видавництва «Патент» та отримати побажання на форзаці від Івана Ключевського.