В УжНУ презентували новий том книги про історію лікарні ім. Андрія Новака в Ужгороді
Грандіозне дослідження Йосипа Турака і Юрія Яцини складається з 92 розділів
Науковці виконали грандіозну роботу – дослідження складається з 92 розділів. «Ми пишаємося, що фонд відділу краєзнавчої літератури «Карпатика» став у пригоді дослідникам. З частиною книг, з якими працювали автори, можна ознайомитися на виставці, яку люб’язно підготувала завідувачка відділу «Карпатика» Марія Чорній», – зауважила заступниця директорки НБ УжНУ Вікторія Воробець.
Перший том дослідження визнали найкращим науковим виданням на традиційному заході видавців «Книга-фест» 2016 року. Другий том став переможцем на конкурсі «Мистецтво книги», що відбувся в межах 13-ї виставки-ярмарку «Книга-Фест» у жовтні 2024 року в номінації «Наукове видання».
Один з авторів дослідження – директор Закарпатської обласної клінічної лікарні Юрій Яцина – розповів: «На початку своєї діяльності ми якось випадково зацікавилися історією лікарні. Будучи за кордоном і побачивши, як там шанують основоположників лікарень, вирішили дослідити досить непросту історію нашої лікарні. Пан Йосип працював у бібліотеках Ужгорода, Угорщини, Румунії та Німеччини. Ми стикнулися з величезною кількістю досі не вивченої інформації. Удалося віднайти дуже багато артефактів і важливих документів».
Другий том складається з двох частин: «Книга перша. Події та люди» та «Книга друга. Персоналії». Видання проілюстроване 550 факсиміле документів і фотодокументів, 102 таблицями. У першій книзі автори подають нові епізоди діяльності лікарні ім. Андрія Новака у непростих реаліях двох міжвоєнних десятиліть ХХ ст., передодня і перших років Другої світової війни.
Друга книга містить докладні особові відомості про працівників Публічної лікарні міста Ужгорода. Ця інформація по можливості містить персональні дані, роки й обставини здобуття загальної і фахової освіти, роботу згідно з послужним списком, дані про батьків, родину тощо. У ході дослідження авторам удалося простежити подальшу долю багатьох людей, причетних до діяльності лікарні в означені роки.
Співавтор дослідження Йосип Турак представив авдиторії дуже стислий виклад другого тому. Присутні дізналися про створення й розбудову закладу, перших очільників, зокрема й славнозвісного Андрія Новака, геополітичну ситуацію на Закарпатті й діяльність лікарні в ті складні історичні часи, а також важливих персоналій.
Своїми відгуками на ґрунтовне дослідження поділилися професори Василь Калій та Андрій Головацький, старший викладач кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права Олександр Грін.
Автори дослідження зазначають, що інформації ще дуже багато, тому вже розпочали роботу над наступним, третім, томом.
Наприкінці зустрічі Юрій Яцина та Йосип Турак передали примірники другого тому «Документальної історії лікарні імені Андрія Новака в Ужгороді» до Наукової бібліотеки Ужгородського університету.