На відміну від попередніх разів, сьогодні влітаємо до магазину й одразу – на касу. Але замість звичної пані тут сьогодні сидить доктор історичних наук, професор УжНУ Роман Офіцинський. Саме він традиційно відкриває двотижневу акцію «Письменник за прилавком». Вбраний у вишиванку, спілкується з відвідувачами магазину, розповідає про себе та свої книги, охочим залишає автограф.
Підходимо до Романа Андрійовича, представляємося, заводимо бесіду на тему акції, про котру пан Офіцинський не без задоволення розповідає. Дізнаємося, що цей захід уже став доброю традицією для світових книголюбів. В Україні акція існує з десятиліття, а стартувала в Львові. Наше місто долучається до ініціативи вже вп’яте.
У виборі саме цієї дати для початку акції є чимало символізму. Співрозмовник пояснює: «Найперше – 1 грудня 1991 року Україна стала незалежною – тоді відбувся Всеукраїнський референдум, на котрому наш народ проголосував за таке майбутнє для своєї країни. Вже наступного дня її почали визнавати інші держави. А відомо ж, що держава стає незалежною лише тоді, коли це визнають інші.
Крім політичного, тут можна назвати й культурний чинник символічності. Саме в цей час в Ужгороді починається інша акція – так званий книжковий Миколай. Наприкінці грудня визначаються кращі твори закарпатців (або ж про Закарпаття) року, що минає. Крім того, формуються книжкові подарунки для дітей».
Для нашого співрозмовника цей день святковий ще й з третьої причини: 1 грудня християнська церква вшановує пам’ять святого Романа Кесарійського. І пана Офіцинського з дитинства вітають цього дня з іменинами.
Роман Андрійович представляє нам свій літературний доробок. Тут і наукові збірники, і прозові, й поетичні й публіцистичні збірки, книжки, написані давніше й зовсім свіжі. До останніх таких, зокрема, ввійшла монографія «Народні перекази Закарпаття». Автор не оминає увагою жодну з книг, розгортає й зацікавлює короткою розповіддю (що сказати – вдається!).
За розмовою дізнаємося про ще одну цікаву річ. На відкриття акції зі своїм наставником завітали й аспіранти УжНУ – з паном Романом у них саме відбувалася пара «Як написати бестселер».
Дехто з підопічних поділився й коментарем про захід. До прикладу, Катерина Попович розповіла, що заняття в такому форматі їй дуже до вподоби; на цій акції вона не вперше, ініціативу вважає дуже корисною для нашого міста.
На відміну від своєї колегині, Костянтин Куцов долучився до акції «Письменник за прилавком» уперше. Але захоплення ідеєю поділяє. Костянтин також перелічує книги Романа Офіцинського, з якими він уже добре знайомий (деякі з них удома вже зачитані до дірок) та з якими ознайомився нещодавно.
Крім розповіді про акцію і свій доробок, Роман Андрійович поділився передноворічно-святковими побажаннями колективу Медіацентру УжНУ.
Акція «Письменник за прилавком» триватиме в книгарні «Кобзар» кожного буднього дня з 14-ї до 15-ї години до 15 грудня. Охочим поспілкуватися з місцевими літераторами наживо радимо не проґавити такої нагоди ☺. Ну, а кому не вдасться навідатися до крамниці у визначений час – читайте публікації про закарпатських митців слова в нашому новому розділі.