Віталій Голубєв: «Сьогодні за день людина споживає більше інформації, ніж наші предки за все життя»
Про ефективність і відповідальність у соціальних мережах зі студентами філологічного факультету поспілкувався медіатренер, секретар Національної спілки журналістів України Віталій Голубєв
Представляючи гостя студентській авдиторії, завідувач кафедри журналістики Євген Соломін підкреслив вагомість його професійного досвіду: «Віталій Голубєв – це людина, яка пройшла журналістську стежину від кореспондента до головного редактора. Для нас його досвід цікавий, адже також шукаємо власну дорогу в журналістиці. Важливо пройти цей шлях, набиваючи власні синці, щоб стати професіоналом своєї справи».
Розпочали зустріч з нагородження учасників XIV Всеукраїнського конкурсу учнівських творчих робіт «Я — журналіст!». Цьогорічна тема – «Розповідаю світові про перемоги українців».
«Ми прагнули дати змогу якомога більшій кількості школярів і студентів поділитися історіями, позитивними прикладами героїзму, незламності, волонтерства та корисної діяльності наших співвітчизників у різних сферах», – зауважив Віталій Голубєв. Нагородження відбулося на базі НСЖУ ще в квітні, але не всі учасники змогли приїхати. Тож принагідно пан Віталій вручив дипломи й подарунки студентам УжНУ особисто.
Першокурсниця Софія Сливка бере участь у конкурсі вже другий рік поспіль. Цього року вона виборола диплом ІІІ ступеня у студентській віковій групі. Також за участь у конкурсі нагородили другокурсницю Анастасію Джупіну.
Відтак перейшли до розмови про роль соціальних мереж у нашому житті. «Минулорічна статистика найбільших соціальних мереж у світі показує, що, якби Facebook, YouTube, Instagram та ін. були окремими державами, в них проживало б більше людей, ніж у Китаї. Наразі у Facebook зареєстровано майже 3 млрд користувачів, у YouTube – 2,5 млрд, у WhatsApp та Instagram – 2 млрд… Нині це новітні віртуальні цифрові держави», – каже пан Віталій. – При цьому 47% людей визнають, що головною причиною перебування у соціальних мережах для них є бажання бути на зв’язку зі своїми рідними та друзями. Це пояснюється первісною потребою належати до спільноти, адже ще печерні люди потребували гуртуватися, щоб вижити». А от за даними громадянської мережі «Опора», понад 3/4 населення України використовують для отримання новин саме соціальні мережі. На другому місця — телебачення, далі — новинні сайти, останніми українці зазначили радіо та друковані видання.
«Сьогодні за день людина споживає більше інформації, ніж наші предки за все життя. Але ми маємо право обирати контент — що саме хочемо бачити. Відповідно – кого додавати в друзі, від кого відписуватися, чиї запити не приймати, яких постів у стрічці бачити більше, а яких менше», – наголошує журналіст.
Стрічка новин для кожного користувача є персоналізованою і формується за допомогою тих дій, які ми робимо — ставимо вподобайки, пишемо коментарі, зберігаємо дописи, підписуємося чи відписуємося від когось та ін. Це відображає наші вподобання й інтереси. Щоб зробити свою стрічку комфортнішою, споживати менше шкідливої й токсичної інформації, Віталій Голубєв радить встановити для себе межі прийнятного: яку саме інформацію можемо споживати й поширювати. На нецікавий контент ліпше не реагувати.
Журналіст закликав авдиторію не починати день із соціальних мереж. Замість цього краще приділити увагу близьким людям: поспілкуватися наживо чи зателефонувати. А для того, щоб залишатися в ресурсі та робити ефективні дії, варто здобувати життєвий досвід в офлайні. Пан Віталій рекомендує читати книжки, дивитися фільми й пізнавальні програми, бути фізично активними, гуляти на свіжому повітрі, знайти цікаве хобі й спілкуватися з цілеспрямованими людьми. Ці речі дають більше ресурсу і сил, ніж перегляд роликів у соціальних мережах незнайомих нам людей.
Соціальні мережі, на думку спікера, ніколи не зможуть замінити реальне спілкування. «Ми народжуємося офлайн, нас не друкують на 3D-принтері. Помирає людина теж реально, а не за допомогою кнопки DELETE. Хоч наше покоління звикло до певних речей, які спрощують життя: замовлення онлайн, оплата через платіжні системи, використання цифрових документів тощо, але базові елементи нашого життя залишаються в реальному світі, і їх не замінити».
Наприкінці зустрічі студенти мали можливість особисто поспілкуватися з Віталієм Голубєвим і розпитати журналіста про те, що цікавить.