14 березня відбулася науково-практична конференція, присвячена 79-й річниці Карпатської України й пам’яті голови Сойму Авґустина Штефана (1893–1986). Захід відбувся на його батьківщині – у селі Порошкові Перечинського району.

Доповідає Василь Міщанин

Спочатку на подвір’ї загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів, де навчається понад 900 учнів, біля меморіальної дошки на честь А. Штефана місцеві священики відслужили поминальну літію за убієнними героями Карпатської України і сучасної російсько-української війни. Адже ряд уродженців Порошкова в цей час воюють з московським агресором на сході України.

Відтак школярі й гості розгорнули стометровий синьо-жовтий прапор і пронесли його центром села до будинку культури. Там, власне, й доповідали учасники конференції, котру ініціювало Всеукраїнське товариство «Лемківщина» на чолі з громадським діячем і письменником Василем Мулесою.

До наукового форуму активно долучилася кафедра історії України УжНУ. Доцентові Василю Міщанину було доручено виголосити головну доповідь на тему «Національна і державна самовизначеність українців Закарпаття у XX столітті». Промовець наголосив на особливостях політичного розвитку краю в часи Гуцульської Республіки (1918–1919), Карпатської України (1938–1939) і Закарпатської України (1944–1945).

Роман Офіцинський

Завідувач кафедри історії України, професор Роман Офіцинський у своєму виступі звернув увагу присутніх на актуальну проблематику, пов’язану з історією Карпатської України, дослідницьких здобутках і невирішених питаннях. У його доповіді «Угорська агресія в Карпатську Україну» принциповий акцент зроблено на нагальній потребі розслідувати військові злочини й злочини проти людяності, котрі скоєні під час окупації й анексії краю Угорщиною у березні-липні 1939 року.

Викладачі кафедри історії України представляли УжНУ на науковому форумі до річниці Карпатської УкраїниПісля конференції професор Роман Офіцинський та доцент Василь Міщанин відвідали школу, де мали відверту розмову представниками педагогічного колективу на чолі з директором Олесею Петрик. Також оглянули кабінет історії. Ним опікується випускник історичного факультету УжНУ, учитель Іван Готра – плідний краєзнавець, голова громадської організації імені Авґустина Штефана. Тішить, що недавно школа відремонтована коштами обласного бюджету й за фінансової допомоги Пардубицького краю (Чехія). Загалом же Порошково нині на порозі етнодемографічних змін в умовах прискореного зростання волоської та ромської громад. У школі майже половину учнів уже становлять представники національних меншин.

Слід зауважити, що протягом найближчого року на кафедрі історії України планується підготувати наукові та науково-популярні видання про Карпатську Україну як унікальний феномен українського державотворення. Адже 2019-го будемо відзначати її круглу дату – 80-річчя.

За інформацією доцента кафедри історії України УжНУ Василя Міщанина