Чому списувати – НЕ круто і як академдоброчесність змінить країну, говорили в УжНУ
Послухати, що таке доброчесність і в чому вона полягає, у залі засідань Вченої ради зібрали старост перших курсів усіх факультетів вишу
«Уже третій рік наш університет долучається до проєкту сприяння академічній доброчесності, – розповідає помічниця ректора, координаторка проєкту в УжНУ Крістіна Товт. – Ми популяризуємо академічну доброчесність у нашому ВНЗ та пояснюємо, чому це важливо й актуально. Нині Україною активно шириться ідея важливості знань: знання – це модно і круто. Ми хочемо донести це до нових студентів, адже вони починають списувати й не надто сумлінно ставитися до навчання ще в шкільному віці. В університеті вони це практикують просто за інерцією. Втім віднедавна в УжНУ ми перевіряємо всі наукові роботи на наявність академічних запозичень, тож учитися академдоброчесності так чи так доведеться».
Послухати, що ж то за доброчесність і в чому вона полягає, зібрали старост перших курсів усіх факультетів вишу. Спілкувалися з ними спеціалістка проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP) Марта Томахів та третьокурсник-економіст, представник проєкту в УжНУ Назар Заплатинський.
Проєкт реалізується Американськими радами з міжнародної освіти за сприяння Міністерства освіти і науки України та підтримки Посольства США в Україні. Однак у його рамках не лише запозичують американський досвід, а й звертають увагу на український контекст. Загалом до проєкту долучається 15 вищих навчальних закладів України.
Академдоброчесність – це чесність, мужність, відповідальність, довіра, повага та справедливість.
І якщо з усіма пунктами все очевидно, то до чого тут мужність, – спитаєте ви? «Важливо мати мужність казати собі «ні», коли виникає спокуса піти нечесним шляхом, важливо вміти визнавати свої помилки та рівень знань. І навіть коли нам загрожує менша оцінка за те, що ми знаємо, ніж більша оцінка за те, що ми спишемо, потрібно обирати перший варіант. Мужність потрібна й для того, щоб сказати «ні» одногрупнику, який просить списати домашнє завдання. І коли немає мужності, не вдасться дотриматися решти п’яти пунктів», – зауважила Марта Томахів.
Недоброчесністю є:
- академічний плагіат
- фабрикація
- обман
- списування
- хабарництво
Це може здаватися гучними словами, але від академічної доброчесності може залежати чиєсь життя або доля. На цьому наголошував Назар Заплатинський, який, зокрема, апелював до доброчесності студентів-медиків, у чиїх руках будуть тисячі життів, від сумлінності студентів-інженерів у майбутньому залежатиме надійність спроєктованих ними будівель, хіміки та екологи у такому випадку відповідають за довкілля. Такі паралелі можна провести чи не з кожною професією, переконаний хлопець.
На завершення слово мали агенти впливу, студенти УжНУ, які пропагують доброчесність у школах Закарпаття, Олеся Янович та Володимир Попович. Зацікавлена молодь може долучитися до команди й допомагати популяризувати доброчесність.
А тобі слабо дотримуватися доброчесності?