Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Екологи й хіміки УжНУ відвідали Чорнобильську зону відчуження

Поїздку молоді до Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника ініціювала доцентка кафедри екології та охорони навколишнього середовища УжНУ Світлана Делеган-Кокайко

0 335
Поки відомий американський телеканал HBO, який, зокрема, створив популярну «Гру престолів», презентує серіал «Чорнобиль», представники кафедри екології та охорони навколишнього середовища Ужгородського університету вирішили на власні очі побачити зону відчуження.
Біля саркофагу
Біля саркофагу

«Щороку українці вшановують пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи. Однак кадри з екранів телевізорів і засобів масової інформації не можуть передати глибину трагедії сотень тисяч ні в чому не винних людей і героїв, які віддали життя за порятунок інших», — переконана ініціаторка екскурсії, доцентка кафедри екології та охорони навколишнього середовища УжНУ Світлана Делеган-Кокайко.

За її словами, мета поїздки до Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника полягала в ознайомленні студентів-екологів з основними напрямками наукових досліджень відповідної зони з можливістю надалі укласти договір про співпрацю, що дозволить студентам хімічного факультету проходити практику, а науково-педагогічним працівникам УжНУ –стажуватися та підвищувати кваліфікацію.

У музеї
У музеї

Екскурсію проводила начальниця відділу інформаційно-просвітницької роботи Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Вікторія Мельничук-Володькіна. Спочатку відвідали загоризонтну радіолокаційну станцію «Дуга», яка до аварії була секретним об’єктом, бо слугувала для раннього виявлення запуску балістичних ракет, зокрема зі США. У 1976–1989 роках цей комплекс приймальних антен випромінював сигнал, який могли вловити короткохвильові радіоприймачі в усьому світі. Через різкий повторюваний шум на частоті 10 мГц дугу назвали «дятел». Розміри конструкції просто вражають.

Далі за маршрутом — Чорнобильська атомна електростанція, де 26 квітня 1986 року сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. Нині тут безпечно, адже зруйнований четвертий енергоблок станції покритий двома саркофагами. Новий аркоподібний саркофаг, зведений французьким консорціумом Новарка за фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку ($ 1.4 млрд), установили 2016-го. На майданчику поряд — пам’ятник ліквідаторам Чорнобильської АЕС — популярне місце для фото серед туристів.

Алея мертвих сіл
Алея мертвих сіл

За 2 кілометри від АЕС стоїть «місто-привид» Прип’ять, де раніше жили працівники. Тут у тиші завмерли споруди, які часто зображують на листівках і магнітах — будинок культури «Енергетик», кінотеатр «Прометей», готель «Полісся», колесо огляду. А неподалік — меморіал «Алея мертвих сіл».

«Таблички нагадують про те, що колись тут були села, але вони поховані в котлованах під двометровим шаром землі. Алея здається нескінченною — трагедія знищила 191 село… Символічними є поштові скриньки, які спорожніли назавжди…» — каже Світлана Делеган-Кокайко.

На завершення відвідали річковий порт Прип’яті, Іллінську церкву та музей «Зірка Полин». В останньому зібрані світлини, на яких можна простежити перетворення зони відчуження в зону впровадження новітніх технологій та лабораторію просто неба.

Екологи й хіміки УжНУ у захваті від відвідин Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника — місця, оповитого легендами.

Магістрант хімічного факультету Ростислав Вертелецький розповів: «Завжди мріяв поїхати до Чорнобиля, подивитися, як розвивається флора і фауна без людей, підтвердити чи спростувати стереотипи, які є в суспільстві. Я дуже вдячний Світлані Василівні за цю поїздку. Вразила моторошна картина застиглого в часі міста Прип’ять, де «законсервувався» дух радянської доби. Вибух змусив людей покинути домівки, залишити речі… Часом дівчата ледь не плакали від побаченого…»

Першокурсниця Павла Урбан теж поділилася враженнями: «Поїздка дуже сподобалася, навіть і подумати не могла, що випаде нагода побувати в зоні відчуження. Хотіла поїхати ще з 11 років, коли переглядала фільми та різні відео про Чорнобиль. Було цікаво, як там насправді. Загалом, раджу поїхати всім і відчути незабутні емоції».

Екологи й хіміки УжНУ відвідали Чорнобильську зону відчуженняМаючи час у запасі, ввечері ужнівці побували в серці Києва — на майдані Незалежності.

Ольга Брайлян
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.