Як шукати теми для журналістських розслідувань, з уст досвідчених колег дізнавалися першокурсники відділення журналістики
Спікерками тренінгу в Ужгородському пресклубі стали представниці антикорупційного ресурсу «Наші гроші. Львів», що збирає й оприлюднює інформацію зі сфери публічних фінансів та майна на Львівщині
На захід завітали й першокурсники відділення журналістики УжНУ. Молодь мала змогу дістати відповіді на низку питань, зокрема – де і як шукати порушення в закупівлях за бюджетні гроші, з’ясували для себе типові зловживання, слабкі місця оборудок. Досвідом роботи редакції «Наші гроші. Львів» з юними журналістами поділилися й щодо того, як почати писати про будівництво в місті, де шукати сумнівні щодо прозорості процедури. Спікерки заходу навели конкретні приклади розслідувань земельних справ у Львові, розповіли про документи, пов’язані з містобудуванням, корупційні схеми в державних закупівлях, пролили світло на питання, куди і на що витрачаються державні кошти.
То з чого ж почати власне дослідження?
«Усе залежить від теми, – каже Олександра Губицька. – Розслідування можна почати з будь-чого. До прикладу, у 2017 році ми виконали досить цікаве дослідження. Переглядаючи судові справи й рішення щодо них, ми помітили цікаву тенденцію. У судових справах фігурувала велика аграрна компанія, яка орендує багато землі під засіви та випас худоби. В одній із таких судили чоловіка за нібито «захоплення великих земельних угідь». Як виявилося під час розслідування, підозрюваний жодним чином не був пов’язаний з цією компанією. Нам стало цікаво, і, промоніторивши схожі справи за останні 4 роки, ми викрили цілу шахрайську схему відмивання грошей на так званому «вішанні провини» на підставну особу. До чого веду: тему можна знайти скрізь – просто слід шукати те, що вибивається із загального контексту»
Після тренінгу охочі мали можливість поспілкуватися з гостями та поставити їм питання. Обмінюючись враженнями, ужнівська молодь сходилася на думці, що такі заходи є чудовою можливістю пізнавати нові грані майбутньої професії та переймати досвід людей, які справді добре знають свою справу.