Науковці УжНУ працюватимуть над збереженням екосистеми нацпарку «Синевир» у рамках програми HUSKROUA
Проєкт покликаний захистити екосистеми Національного природного парку «Синевир» (Україна), Національного парку Полонини зі штаб-квартирою в Стакчині (Словаччина) та РНП Ромсілва – природного парку «Марамурешулуй» (Румунія). Для виконання ключових завдань проєкту долучені науковці з кожної зі сторін: від України – Ужгородський національний університет, який водночас є головним партнером, від Словаччини – Жилінський університет, Науково-дослідний інститут високогірної біології та Технічний університет у Клуж-Напоці від Румунії.
Міжнародну команду привітала координаторка проєкту професорка кафедри геодезії, землеустрою та геоінформатики Наталія Каблак. До відкриття долучилися представники Закарпатської обласної ради та обласної військової адміністрації.

У вітальному слові проректорка УжНУ Мирослава Лендьел наголосила: «Пишаюся, що Ужгородський національний університет входить до п’ятірки найбільш успішних установ Закарпатської області щодо залучених ґрантів. Протягом попереднього кола конкурсів транскордонних програм у співпраці з різними партнерами ми залучили понад 1 млн євро. Наразі готуємо нові заявки та сподіваємося на успішні проєкти. Такий успіх не був би можливим якби не команди справжніх ентузіастів у нашому університеті. Зокрема до реалізації цього проєкту долучається команда географічного, математичного факультету та факультету історії та міжнародних відносин».

Під час презентаційної частини всі партнери представили природні зони, де працюватимуть, та розповіли детальніше про суть кожного з проєктів і плани, що їх планують реалізувати.
Дослідною частиною проєкту від УжНУ будуть науковці географічного факультету: «У рамках цього проєкту ми виконаємо повний моніторинг з допомогою сучасних технологій, – пояснює декан географічнго факультету Іван Калинич. – Ми вже зробили батиметрію – зйомку дна озера, зробили лідарне знімання, щоб створити 3D-модель у комплексі. Будуть відібрані лісові ділянки у радіусі 500 м навколо озера, щоб промоніторити впливи на озеро та проаналізувати ризики для нього. Встановимо водпост, щоб моніторити постійно рівень води, а також сучасна станція для вимірювання кількості опадів. Також досліджуватимемо біорізноманіття, хімічний склад води. На сьогодні вже провели обстеження щодо наявності шкідників у лісі. Також ми вже виконали аерофотозйомку озера Глуханя, дослідимо там біорізноманіття, визначатимемо причину падіння поверхневих вод».
Проєкт співфінансується Програмою INTERREG VI-A NEXT «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2021-2027. Загальний бюджет – 1 005 964,14 євро. З них розмір ґранту ЄС для ДВНЗ «УжНУ» становить 182 476 євро, а частка співфінансування від університету – 20 275,12 євро.
Триватиме проєкт 24 місяці й закінчити його планують навесні 2027 року.