Підсумки студентської наукової роботи на філологічному факультеті

Філологічний факультет, зокрема кафедра української мови, має давню наукову традицію – дослідження закарпатського діалекту як одного з архаїчних говорів української мови. Вивчення українських говірок Закарпаття розпочав ще Й. Дзендзелівський, започаткувавши в Ужгороді відому діалектологічну школу. Продовжили роботу над збереженням говіркового мовлення П. Лизанець, І. Сабадош, І. Філак, О. Пискач, О. Миголинець, А. Галас, О. Харьківська, Г. Шкурко та інші.

Нині добру справу продовжують і студентки філологічного факультету. Зокрема діє та активно функціонує науковий гурток «Діалектологічні студії», керівниками якого є заступниця декана з наукової роботи та міжнародних зв’язків, кандидат філологічних наук, доцент Олеся Харьківська та заступниця декана з навчальної роботи, кандидат філологічних наук, доцент Галина Шкурко. Метою роботи наукового гуртка є збереження та фіксація давніх архаїчних діалектів, популяризація їх серед студентів, учителів, науковців і всіх, хто цінує і поважає народне слово. До наукового гуртка входять студенти, залюблені в рідне слово, – Христина Ігнат, Іванна Кельман, Світлана Тафійчук, Вікторія Маринець, Марія Мушка, Анастасія Машкара, Мирослава Джахман, Вікторія Куля, Мар’яна Шпілька, Ангеліна Гречин, Тетяна Герич, Анастасія Пікало, Карина Гельбич, Мар’яна Бондар.

Зокрема під керівництвом Галини Шкурко та за підтримки Центру гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування ДВНЗ «Ужгородський національний університет» започатковано відеопроєкт «А як у вас кажуть?». На сьогодні вийшло п’ять випусків.

Підсумки студентської наукової роботи на філологічному факультетіКрім «Діалектологічних студій», на філологічному факультеті активно функціонують ще п’ять наукових гуртків: «Актуальні напрями сучасної лінгвістики» (керівник – Наталія Венжинович, доктор філологічних наук, професор), «Історія українського мовознавства на Закарпатті» (керівник – Алла Галас, кандидат філологічних наук, доцент), «Ономастичні студії» (керівники – Вероніка Баньоі, кандидат філологічних наук, доцент, Оксана Негер, кандидат філологічних наук, доцент), «Літературознавчі обрії» (керівник – Оксана Кузьма, кандидат філологічних наук, доцент), «Лексикографічний практикум» (керівники – Наталія Петріца, кандидат філологічних наук, доцент, Леся Буднікова, кандидат філологічних наук, доцент).

Ще однією родзинкою для збереження українських говорів, зокрема і за межами Закарпаття, стала Інтерактивна карта діалектів України, технічне забезпечення якої розроблено групою фахівців із факультету інформаційних технологій Ужгородського національного університету на чолі із завідувачем кафедри, доктором технічних наук, професором Олександром Міцою з ініціативи кандидата філологічних наук, доцента Василя Шарканя. Такий проєкт дає можливість представити не лише говори на території України, але й вийти за межі кордонів, демонструючи тісні міжмовні та наукові контакти. Завдяки наполегливій праці студентів на карту говорів уже додано «Лінгвістичний атлас українських народних говорів Закарпатської області» Й. Дзендзелівського, триває нанесення «Словника закарпатської говірки села Сокирниця Хустського району» І. Сабадоша.

Проєкт студентів НУ «Острозька академія»

Нещодавно завдяки спільним зусиллям доцентів філологічного факультету Ужгородського національного університету Василя Шарканя, Галини Шкурко та завідувача кафедри української мови Національного університету «Острозька академія», кандидата філологічних наук, доцента Віталія Максимчука студенти ІІІ курсу Острозької академії мали змогу пройти етнолінгвістичну практику на Інтерактивній карті діалектів України. Під час практики студенти нанесли на діалектологічну мапу говорів першу книгу «Словника гуцульських говірок Річки та Яворова» (укладачі М. Астаф’єва, Г. Воронич), доповнивши власними діалектними записами.

Захист етнолінгвістичної практики студентів НУ «Острозька академія»

Студентка Анастасія Репак ділиться враженнями про проходження практики: «Діалектологічний блок проходив на філологічному факультеті Ужгородського університету на сайті Інтерактивної карти діалектів України. Робота була незвичайною, цікавою і водночас пізнавальною. Сайт діалектів – безцінний ресурс для вивчення говіркового мовлення та культури. Він дає можливість ознайомитися з різноманітними діалектизмами, характеризуючи особливості нашої мови.

Дякуємо Ужгородському університету за цікавий онлайн-ресурс, що є доволі легким у користуванні. Він дозволяє зручно завантажувати, переглядати та досліджувати динаміку діалектизмів. Наявність функцій пошуку та фільтрації дозволяє швидко навігувати серед великої кількості матеріалів і знаходити потрібну інформацію. Варто зазначити, що розробники сайту миттєво реагували на проблемні моменти, тому практика проходила легко і невимушено.

Цінуємо можливість працювати з Інтерактивною картою діалектів України. Відчуваємо себе частинкою чогось справді великого. Усі переваги сайту створили незабутнє та приємне враження. Долучаймося разом із нами до розширення меж Інтерактивної карти діалектів України!»

Учасники наукового гуртка «Діалектологічні студії»

На завершення навчального року учасники наукового гуртка «Діалектологічні студії» обговорили плани на літні канікули, окреслили деякі основні завдання – підготувати аудіозаписи зв’язних діалектних текстів, продовжити наносити на діалектологічну карту матеріали «Словника закарпатської говірки села Сокирниця Хустського району» Івана Сабадоша, створювати подкасти та записувати пізнавальні відео.

Дякуємо студентам та викладачам за плідну наукову роботу, миру всім нам та перемоги України!

За інформацією Олесі Харьківської та Галини Шкурко