Професор УжНУ здобув нагороду впливової міжнародної організації
До 25-річчя з дня заснування Карпатського Єврорегіону відзначили завкафедри міжнародних відносин УжНУ Алена Панова
Днями у Королівському замку Санок з ініціативи польської сторони відбулося урочисте зібрання з нагоди 25-ї річниці заснування Карпатського Єврорегіону. На заході були присутні міністри урядів Польщі і Словаччини, депутати національних парламентів, губернатори прикордонних областей.
Під час промов сторони наголошували на колосальному досвіді прикордонної співпраці, яку напрацював Єврорегіон за два десятиліття та його системоутворювальної ролі у архітектурі міжрегіональних відносин Центральної Європи. Відтак вирішили відзначити осіб, які своєю діяльністю зробили суттєвий внесок у розвиток багатосторонніх зв’язків та зміцнення добросусідських стосунків у рамках Єврорегіону. Всього було вручено 13 відзнак.
Представляючи номінантів, глава польської сторони КЄ Давід Ласек відзначив роль відомого ужгородського дипломата, юриста, професора УжНУ Алена Панова:
– Історія будь-якої організації завжди пов’язана з сильними особистостями. Мені надзвичайно приємно вручити першу нагороду нашому колезі, консулу, професору Алену Панову, який багато років працював представником України в Карпатському Єврорегіоні. Він завжди був мозком і водночас мотором організації. Автор сучасної редакції Статуту, виважений професійний дипломат, хороший менеджер, поліглот. Особливо хотілося б підкреслити його особисту роль у налагодженні партнерських відносин поміж містами, районами, селами України та Польщі. Цей аспект надзвичайно важливий у контексті реалізації спільних проектів по лінії Євросоюзу. Саме його зусиллями було укладено партнерську угоду поміж Ужгородом і Ярославом, яка, зокрема, дала можливість отримати кошти на реставрацію комплексу Совине гніздо в Ужгороді.
Звертаючись до присутніх, професор УжНУ Ален Панов зазначив:
– Карпатський Єврорегіон утворився у дуже складний час розпаду Радянської системи і трансформаційних процесів у Центральній Європі. Його місією було комплексне налагодження системи добросусідських відносин і недопущення виникнення конфліктів у прикордонних регіонах. З часом це надскладне завдання було фактично виконане: у 2000-х Карпати стали одним із найбільш стабільних регіонів у геополітичному розумінні. Організація змінила орієнтири – пріоритетом стала реалізація конкретних проектів розвитку. Де-факто політична складова відійшла на другий план і організувалися два трикутники: Польща-Словаччина-Україна та Угорщина-Румунія-Україна; важливо, що Україна завжди виступала містком, який поєднував усіх учасників. Сьогодні в регіоні знов стало трохи неспокійно і не завжди по-сусідськи затишно. Напевно, є сенс у відновленні діяльності найстаршої міжрегіональної організації, як важливого дипломатичного інструменту. Гадаю нашим національним урядам є над чим замислитися.
Зауважимо, що з 13 осіб, які здобули високу нагороду, Ален Панов був єдиним представником України.