Студентів УжНУ відшукувати історичну правду навчав співробітник Українського інституту національної пам’яті
Лекція історика Ігоря Каретнікова відбулася у межах ІІ туру підготовки до студентського дебатного турніру «Роль історичної пам'яті в політичному дискурсі»
Захід проводиться Інститутом «Республіка» у партнерстві із Рeсурсним цeнтром зі сталого розвитку УжНУ, факультетом історії та міжнародних відносин УжНУ, ГО «Простір молоді» за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин та редакції «Історичної правди» видання «Українська правда».
20 листопада серед студентів чотирьох українських вишів відбудуться дебати на тему «Роль історичної пам’яті в політичному дискурсі». Ужнівці теж долучаться до турніру. До участі зголосилися представники 4 факультетів та природничо-гуманітарного коледжу УжНУ. Всього 12 команд по 3 учасники в кожній.
Доцентка кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій ФІМВ, очільниця Ресурсного центру зі сталого розвитку УжНУ Ганна Мелеганич, котра вже дев’ять років поспіль організовує дебатні турніри, відзначає, що на цей раз захід буде відрізнятися особливим форматом.
«Раніше при підготовці до дебатів ми тільки пояснювали студентам правила їх ведення, а аргументацію до теми учасники готували самостійно. Нині наша мета не тільки навчити дебатувати, розвивати ораторські вміння, а, в першу чергу, дати розуміння цих проблем, ставити під сумнів певні історичні кліше. Головне завдання – розвивати критичне мислення та звернути увагу молоді на роль історичної правди у політичному дискурсі», – пояснює організаторка.
Дебатам передує значна теоретична підготовка у три етапи – 7, 11 та 14 листопада. На першому етапі історикиня, доцентка факультету історії та міжнародних відносин Неля Світлик вже розповідала дебатерам про перші дві теми – «Нюрберг» за злочин комунізму»» та «Чорнобиль – це злочин».
Другий етап підготовки – дискусія зі співробітником Українського інституту національної пам’яті, кандидатом історичних наук Ігорем Каретніковим. Історик детально розкрив кожну з п’яти тем, визначених для турніру:
- «Україна – правонаступниця УРСР»;
- «Чекістів потрібно реабілітувати як жертв політичних репресій»;
- «Нюрнберг» за злочини комунізму»;
- «Чорнобиль – це злочин»;
- «Гібридна війна Росії проти України у ХХ сторіччі».
Зокрема, він зазначив, що нині існує багато упереджених думок щодо цих питань: «ХХ століття – неймовірне трагічне і знакове для світу, тому теми саме з цього періоду вибрані не випадково. Вони дуже дискусійні, навколо них багато міфів, важко зрозуміти, де правда, а де брехня».
Лектор зокрема наводив багато перевірених історичних фактів та конкретних прикладів, які можна використати для аргументації. Багато прикладів стосувалося його власного життя, що дало змогу краще відчути епоху та зрозуміти істинні проблеми трактування багатьох явищ.
Майже після кожної теми виникала бурхлива дискусія. Видно, що учасники вже готуються до змагання і опираються на багато джерел. Отже, фінальний турнір обіцяє бути запальним та інтригуючим.
За традицією у дебатах будуть брати участь і студенти природничо-гуманітарного коледжу УжНУ. Зокрема, студент коледжу Василь Криванич, будівельник за спеціальністю та поет за покликанням, зізнається: «Ще зі школи цікавлюся історією, на дозвіллі часто читаю книги про Україну часів СССР. Дискутувати я люблю, особливо, якщо добре знаю тему. Сподіваюся, що участь у дебатах допоможе краще розібратися у спірних питаннях і, звичайно, принесе перемогу моїм колегам-ораторам».
Тож чекаємо третій, завершальний, етап підготовки до заходу 14 листопада, а також власне кульмінації – дебатів – вже наступного тижня.
фото з ФБ-сторінки Активної громади Закарпаття