Студенти УжНУ креативили для популяризації сортування сміття й набиралися нових знань на ековечірці

Директорка Центру інновацій і розвитку УжНУ Альона Алмашій каже: «Цей захід організовуємо у співпраці з громадською організацією «Зелений варош» та управлінням у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради. Чудово, що такі екоініціативи об’єднують різні категорії населення. На ековечірку зареєструвалося близько 30 охочих, серед яких і студенти та викладачі, і вчителі та учні шкіл, і просто небайдужі до екотематики містяни. Такий формат сприймається легше, ніж звичайні лекції, бо це неформальна освіта. Наші гості розповідатимуть про сортування та свою діяльність, а наприкінці учасники представлять свої ідеї щодо впровадження та популяризації екоініціатив у місті».
Уже близько 2 років у корпусах УжНУ встановлені контейнери для роздільного збору сміття, розповідає Альона Алмашій. Наразі сортують скло, папір, пластик та батарейки разом зі Станцією заготівлі вторсировини (Проєктна, 3). Щотижня представники підприємства забирають повні баки відсортованої вторинки.
За словами керівника Станції заготівлі вторсировини Руслана Шварца, щомісяця університет здає на переробку близько пів тонни вторсировини. «Ми встановили внутрішні й зовнішні контейнери для сортування. На ековечірці я хочу зруйнувати популярні міфи про сортування сміття в Україні. Наприклад, один із найпоширеніших – мовляв, навіть після сортування все скидають в один бак і везуть на полігон твердих побутових відходів. Насправді ж в Україні активно збирають і переробляють різні види відходів. За час дії екоініціативи в університеті якість сортування зросла: люди краще розуміють, що піддається переробці, а що ні. Найактивніше наразі сортує хімічний факультет».
Нині у співпраці з ТОВ «AVE Ужгород» кількість контейнерів для сортування збільшиться, а також дещо розшириться і перелік видів сировини, яку можна буде віддати на переробку.
«На початку повномасштабної війни сортування сильно впало, людям банально було не до цього, – ділиться директорка ТОВ AVE Ужгород Наталія Якубик. – Але тепер, як порівняти з 2021 роком, коли ужгородці сортували найактивніше, кількість перебраного сміття виросла вдвічі, і щороку показник росте. Наша співпраця з університетом на старті, та невдовзі підпишемо меморандум. Ми вже замовили великі контейнери для роздільного збору вторсировини. Вони стоятимуть на вулиці біля всіх гуртожитків і корпусів. Відтепер можна буде сортувати також тетрапаки, алюмінієві й залізні банки. Звісно ж, вся вторинка має бути чистою. Також ми почали будівництво екологічного острівця навпроти 4-го гуртожитку, сподіваємося, що це знайде відгук серед студентів».

Також серед запрошених гостей – керівниця ГО «Зелений варош» Анна Сабадош і блогер Марк Мельниченко. Анна розповіла гостям про екоініціативи, які «Зелений варош» реалізував у співпраці з УжНУ. Серед них екотолоки, кіноперегляди, лекції та інше. Марк повідав про свій досвід життя в екохатинці за межами міста та популяризацію прибирання сміття за подарунки.
Відтак учасники заходу представили свої ідеї. Студенти пропонували музичні баки для сортування сміття, щоб популяризувати цю ідею та робити її більш інтерактивною; представляли бізнес-план із виготовлення будматеріалів із відходів; порушували проблему виготовлення свічок та мила ручної роботи і їх меншу шкоду, як порівняти з фабричними.
У підсумку Наталія Якубик оголосила переможцями студентів філологічного факультету, яким і дістався сертифікат номіналом 10 000 гривень на техніку в одному з популярних магазинів міста. А кожен учасник отримав пам’ятний подарунок наприкінці заходу.