В УжНУ навчали виборців інформаційної гігієни

Під час засідання Клубу активних громадян Ужгорода вчилися виявляти фейки у регіональних та всеукраїнських медіа

Микола Яцков та Ганна Мелеганич
19 червня у ректораті УжНУ відбулося чергове засідання Клубу активних громадян Ужгорода, організоване Ресурсним центром зі сталого розвитку УжНУ та Інститутом «Руспубліка». Напередодні позачергових виборів до парламенту засідання стосувалося інформаційної гігієни виборця.

Тренерами заходу стали директорка Ресурсного центру зі сталого розвитку, доцентка кафедри факультету історії та міжнародних відносин Ганна Мелеганич та координатор ініціативи «Активна громада в Закарпатській області» Микола Яцков.

На початку тренінгу пан Микола розповів, що метою цієї ініціативи є активізація й залучення щонайменше 1 % громадян до участі в ухваленні рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі.

Тренерка Ганна Мелеганич розповіла про пропаганду, фейки та маніпуляції, які з’являються у ЗМІ під час виборчої кампанії. До дискусії активно долучалася аудиторія, яка розповідала про свій досвід виявлення фейків у регіональних та всеукраїнських медіа.

В УжНУ навчали виборців інформаційної гігієниВрешті, основними етапами перевірки новин визначили такі:

• перевірка URL;
  • порівняння заголовку зі змістом;
  • перевірка дати появи статті;
  • з’ясування того, чи стосується фото/відео новини?;
  • визначення, чи є у статті першоджерела?;
  • чи справжня цитата?;
  • скільки видань про це пише;
  • відсіювання власних уподобань;
  • встановлення, хто автор статті та хто її опублікував;
  • використання сайтів організацій, які перевіряють факти ( Vox Ukraine, Storyful.com, Stopfake.org та Fact Chek).

На завершення засідання тренери запропонували учасникам описати ідеального політика, поділившись на 3 групи, а саме мрійників, реалістів та критиків.

В УжНУ навчали виборців інформаційної гігієниКоманди презентували свої проєкти та обговорювали кожен із них. І, як з’ясувалося, насправді такого ідеального політика, якого б вони хотіли бачити, поки що нема або він ще про себе не заявив.

До слова, це не останній інформаційно-просвітницький захід Клубу, присвячений виборам. З темами наступних можна ознайомитися за покликанням.

Олександра Костьо, студентка відділення журналістики