В УжНУ навчали виборців інформаційної гігієни
Під час засідання Клубу активних громадян Ужгорода вчилися виявляти фейки у регіональних та всеукраїнських медіа
Тренерами заходу стали директорка Ресурсного центру зі сталого розвитку, доцентка кафедри факультету історії та міжнародних відносин Ганна Мелеганич та координатор ініціативи «Активна громада в Закарпатській області» Микола Яцков.
На початку тренінгу пан Микола розповів, що метою цієї ініціативи є активізація й залучення щонайменше 1 % громадян до участі в ухваленні рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі.
Тренерка Ганна Мелеганич розповіла про пропаганду, фейки та маніпуляції, які з’являються у ЗМІ під час виборчої кампанії. До дискусії активно долучалася аудиторія, яка розповідала про свій досвід виявлення фейків у регіональних та всеукраїнських медіа.
Врешті, основними етапами перевірки новин визначили такі:
- перевірка URL;
- порівняння заголовку зі змістом;
- перевірка дати появи статті;
- з’ясування того, чи стосується фото/відео новини?;
- визначення, чи є у статті першоджерела?;
- чи справжня цитата?;
- скільки видань про це пише;
- відсіювання власних уподобань;
- встановлення, хто автор статті та хто її опублікував;
- використання сайтів організацій, які перевіряють факти ( Vox Ukraine, Storyful.com, Stopfake.org та Fact Chek).
На завершення засідання тренери запропонували учасникам описати ідеального політика, поділившись на 3 групи, а саме мрійників, реалістів та критиків.
Команди презентували свої проєкти та обговорювали кожен із них. І, як з’ясувалося, насправді такого ідеального політика, якого б вони хотіли бачити, поки що нема або він ще про себе не заявив.
До слова, це не останній інформаційно-просвітницький захід Клубу, присвячений виборам. З темами наступних можна ознайомитися за покликанням.