До свята Покрови – Дня захисника України ужнівці знялися у відеоролику за мотивами повстанської пісні

Студенти філологічного факультету перевтілилися в козаків та їхніх коханих, а потім – в українських воїнів, які незабаром мають іти на фронт

0 1 875
Студенти філфаку
14 жовтня в Україні відзначають свято Покрови, котрим ушановують Богородицю та лицарів – захисників Вітчизни.

Образ воїна в різні історичні епохи був іншим – запорізькі козаки, бійці Української Галицької Армії, Української Повстанської Армії, незалежної України. Та хоч назви українських військових утворень  були різні, але сутність їх незмінна – патріотизм, помножений на відвагу й саможертовність. Волелюбний запорозький дух надавав воїнам сили в боротьбі із загарбниками, колонізаторами, агресорами.

Оксана Тиховська зі студентками

Часто образ Вітчизни асоціюється з образом коханої жінки, а тому в багатьох українських народних піснях, складених, наприклад, бійцями УПА, вони переплітаються. Одна з таких пісень – «Була весна кругом і в серці» – стала основою відеоролика, зйомки якого відбувалися 12 жовтня в Ужгородському cкансені та в старому центрі Ужгорода. Персонажами відео стали студенти філологічного факультету, які на деякий час перевтілилися в козаків та їх коханих, а потім – в українських воїнів, які незабаром мають іти на фронт.

За задумом доцента УжНУ Оксани Тиховської, сюжет розгортається в двох часових площинах, які об’єднує любов до Батьківщини й пожертва особистим щастям заради національних інтересів.

Під час зйомок
Фольк-гурт “Віднова”

Символічним є те, що свято Покрови пов’язує ідею патріотизму, самопожертви й вищої любові (Богородиці – до українського лицарства та окремої жінки – до чоловіка, котра ладна поступитися своїми почуттями, відпустивши коханого на захист Батьківщини).

Фольк-гурт «Віднова» (Ганна Шміляк та Арсен Бабиченко), створений О.Тиховською, здійснив аудіозапис пісні «Була весна кругом і в серці», відштовхуючись від тексту й нот оригіналу, опублікованого в 25 томі «Літопису УПА» (с. 274). Пісня звучить вперше і присвячується українським воїнам, які мужньо протистоять московським окупантам на сході України.

Відеоролик є невеличким внеском Навчально-дослідної лабораторії української літератури й фольклору Ужгородського університету у справу збереження національної культурної спадщини.

За інформацією доцента кафедри української літератури Оксани Тиховської,
відео Андрія Добоша