На філфаку відбулася «традиційно нетрадиційна» науково-практична конференція студентів та аспірантів до річниць Івана Чендея та Петра Скунця

Однією з головних подій форуму став виступ видатного випускника філологічного факультету УжНУ Василя Німчука

0 1 170
20 квітня в УжНУ відбулася науково-практична конференція студентів філологічного факультету, присвячена 95-річчю від дня народження Івана Чендея та 75-річчю від дня народження Петра Скунця – випускників філфаку Ужгородського університету, лауреатів Національної премії ім. Т. Г. Шевченка.

Однією з головних подій конференції став виступ ще одного видатного випускника філфаку – Василя Німчука, доктора філологічних наук, члена-кореспондента НАН України, завідувача відділу історії української мови Інституту української мови НАН України, який розповів про заснування Всеукраїнської громадської організації «Товариство шанувальників і захисників говорів української мови», порушив актуальні питання мовної ситуації в державі, зокрема на Закарпатті.

Галина Шумицька, Мирослава Лендьел та Василь Німчук

Відкрила конференцію декан філфаку Галина Шумицька, яка наголосила на тому, що навіть звичайну подію роблять особливою і нестандартною незвичайні люди. «Наш факультет, на щастя, один із найбагатших на таких людей. Це, як ніхто інший, доводять наші випускники, серед яких і Іван Чендей та Петро Скунць. До того ж нині ми проводимо перші установчі збори громадської організації «Товариство шанувальників і захисників говорів української мови», ініціатором створення та заснування якого став патріарх української науки, наш випускник Василь Васильович Німчук. Знаковим та почесним є те, що ця всеукраїнська організація розпочинає свою роботу саме тут, в УжНУ, на нашому рідному факультеті».

Мирослава Лендьел

Відтак Галина Василівна запросила до слова проректора з науково-педагогічної роботи УжНУ,  професора Мирославу Лендьел: «Дуже добре, що сьогодні нас так багато. Багато студентів, зацікавлених наукою – важливим аспектом навчального процесу у виші. Також надзвичайно приємно, що сьогодні до нас завітав такий поважний гість, як Василь Васильович. Напевно, якщо складати список відомих людей Закарпаття, то значна їх частина виявиться випускниками саме філфаку. Тому закликаю вас всіх бути патріотами свого факультету, бо нам справді є чим пишатися і є в кого вчитися. Гарних вам доповідей та наукових дискусій!».

Василь Німчук

Відтак Василь Німчук розповів про ідею та процес створення Товариства, його основні завдання, з-поміж яких – виявляти та зберігати діалектні писемні пам’ятки; заохочувати фундаментальні дослідження з української діалектології; сприяти публікації таких досліджень та поширенню їх у різних формах; заохочувати введення до тематики гуртків української мови в школах доповідей про місцеві діалекти тощо.

Наталія Венжинович

Заступник декана з наукової роботи, доцент кафедри української мови Наталія Венжинович, яка доклала чималих зусиль для створення ГО «Товариство шанувальників і захисників говорів української мови», розповіла присутнім про вже виконану роботу, цілі та завдання Товариства, наголосивши, що головною метою організації є прищеплення любові та поваги до українських територіальних діалектів (говорів, говірок) із метою збереження їх як живильного джерела етнічної мови та її генофонду, як живих пам’яток української мови.

Іван Сабадош

Пані Наталя розповіла, що підрозділи Товариства діють у 14 регіонах України і наразі відбувається формування таких відокремлених осередків у 5 областях. Також організація має в планах утворити власні підрозділи в інших країнах світу.

Завідувач кафедри української мови, професор Іван Сабадош запропонував обрати головою Закарпатського регіонального осередку Товариства доцента кафедри української мови Ольгу Пискач, секретарем – молодого науковця, теж доцента кафедри Олесю Харьківську.

У другій частині пленарного засідання доцент кафедри української літератури Олександра Ігнатович виголосила промову, присвячену випускникам філологічного факультету УжНУ, лауреатам Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Іванові Чендею та Петрові Скунцю:

Олександра Ігнатович

«Сьогодні ми говорили про традиції – нашого факультету, вишу, мовні традиції. Коли ми говоримо про такі речі, коли бачимо Василя Васильовича Німчука, то відразу хочеться нагадати, що філологічний факультет дав чимало знаменитих, визначних імен в історію нашого краю, зокрема історії літератури.

Це Олекса Мишанич, Дмитро Кремінь, Василь Марко, Юрій Бадзьо, багато інших. Сьогодні наша студентська конференція присвячена пам’яті двох надзвичайних людей: Петра Скунця та Івана Чендея. Закарпаття, наша література, наука неможлива без цих двох постатей. Нам завжди варто пам’ятати й шанувати тих, хто прославив наш край і на чиїх плечах тримається наша історія».

Виставка

Відтак студенти та викладачі продовжили роботу в секційних засіданнях, де мали змогу подискутувати, поділилися власними думками, спостереженнями і поглядами з приводу тих чи інших питань, обмінятися результатами своїх досліджень, окреслити плани дальшої роботи.

До слова, в рамках конференції на факультеті була виставка з понад трьох сотень книг, зокрема представили чимало праць викладачів філфаку. Організували експозицію працівники Наукової бібліотеки Ужгородського університету.

Юлія Шипович,
фото, відео Віталія Завадяка