Сайт Медіацентру УжНУ
Підрозділ створений у липні 2013 року

Письменник за прилавком Юрій Туряниця розповідав про життя Підкарпатської Русі у Чехословацький період

Історична розвідка колишнього проректора Ужгородського університету на цьогорічному книжковому фестивалі «Книга-фест» здобула перемогу у номінації «Животворне минуле»

0 113
Юрій Туряниця та Янош Мешко
Юрій Туряниця та Янош Мешко
6 грудня – у день Св. Миколая та Збройних сил України – добігла кінця вже 18-а акція «Письменник за прилавком». Завершив цьогорічний захід журналіст, будівельник, дослідник, проректор УжДУ з адміністративно-господарських питань (1984 р.) Юрій Туряниця.

В акції Юрій Васильович узяв участь уперше. Каже, дуже втішений увагою до його праці і можливістю поспілкуватися з читачами.

За прилавком «Кобзаря» пан Туряниця презентував дві книги: «Любов наша Медведівці», що написана у співавторстві з братом Стефаном і присвячена рідному селу, й історичну розвідку «Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі», яка побачила світ цьогоріч.

Книга «Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі», над якою автор працював 2 роки, складається з 19 розділів, де висвітлено соціальне, економічне, політичне, культурне життя нашого краю під час перебування у складі Чехословаччини. Окремі розділи присвячені видатним чоловікам і жінкам чехословацького Ужгорода. До речі, про наших землячок. Варто зазначити, що сестра Юрія Туряниці, Марія, була воїном 1-го Чехословацького корпусу Людвіга Слободи, працювала у нього телефоністкою, особисто доставляла його накази на фронт.

Письменник за прилавком Юрій Туряниця розповідав про життя Підкарпатської Русі у Чехословацький періодРодзинкою видання є 200 унікальних фотографій словацького дипломата і журналіста Володимира Куштека. «Таких фото на Закарпатті нема. Пан Куштек брав ці світлини з сімейних архівів родин, які свого часу жили-працювали в нашому краї, а потім повернулися додому. Він відшуковував цих людей у Словаччині, Чехії і з їхнього дозволу робив собі копії фотографій. Всі вони побачили світ у його 3 книгах-альбомах «Чехословацкий свет в Карпатах». Мені пан Володимир дав офіційний дозвіл використати ці фото для своєї праці», – розповідає Юрій Васильвич.

Письменник за прилавком Юрій Туряниця розповідав про життя Підкарпатської Русі у Чехословацький період Працюючи над виданням «Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі», автор детально вивчав державні та відомчі архіви Ужгорода, Берегова, шукав матеріали у Празі, опрацював велику кількість різних краєзнавчих, наукових праць.

Цікаво, що презентована книга спочатку була окремими статтями, які Юрій Туряниця публікував у газеті «Новини Закарпаття». Всього їх вийшло понад 100. «Перша з’явилася десь 2018 року. Людям сподобалося, тож я продовжував працювати, – каже автор. – Знаю, що багато хто збирав ці вирізки для себе. Потім мені стали телефонувати читачі з різних районів Закарпаття і просили зібрати всі ці матеріали під однією обкладинкою. Так уже остаточно визріла ідея видати книгу». Загалом у журналістському доробку Юрія Туряниці більше двохсот статей, опублікованих у різних виданнях Закарпаття.

Цього року на книжковому фестивалі «Книга-фест» історична розвідка Юрія Васильовича здобула перемогу у номінації «Животворне минуле».

У планах Юрія Туряниці видати ще одну частину «Чехословацького періоду у житті Підкарпатської Русі», адже не всі матеріали увійшли до презентованої, та й нові вже теж назбиралися. Крім того, автор хотів би випустити у світ видання про післявоєнне Закарпаття. Йдеться про перехідний період в історії нашого краю з жовтня 1944 до 22 січня 1946 рр. Основою розвідки стануть архівні матеріали, зокрема з грифом «Цілком таємно», що розповідають про злочинні діяння Червоної армії на Закарпатті. Як каже Юрій Васильович, від прочитаного волосся стає дибки.

Під час презентації всі охочі могли придбати примірник презентованої книги і взяти автограф.


Письменник за прилавком Юрій Туряниця розповідав про життя Підкарпатської Русі у Чехословацький періодТрадиційно в останній день акції підбили підсумки та оголосили цьогорічних лауреатів. Ними стали (за категоріями): «Наукове видання Закарпаття-2024»Юрій Туряниця «Чехословацький період у життя Підкарпатської Русі»; «Краєзнавче видання Закарпаття-2024»Іван Біланчук «Виноградово – місто моє»; «Художня книга Закарпаття-2024»Іван Корпанець трилогія «Апостол каменю»; «Дитяча книга Закарпаття-2024»Олена Пекар «Ішов лісом їжачок»; «Презентаційне видання Закарпаття-2024»Борис Жулканич, Тетяна Літераті, Сергій Денисенко книга-фотоальбом «Ужгород колись і нині», «Видавництво Закарпаття-2024» – «Патент», керівник Іван Ключевський, «Книга Закарпаття-2024»Йосип Турак, Юрій Яцина «Документальна історія лікарні ім. А. Новака в Ужгороді».

Вітаємо лауреатів і бажаємо натхнення творити надалі!

Галина Кришінець,
фото авторки та Валерії Рубаняк
Залишіть відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.