Регіональними тренерами мобільних бригад із вакцинації на Закарпатті стали викладачі УжНУ
Четверо з п’яти коучів – представники медичного факультету № 2 Ужгородського університету – Павло Колесник, Ольга Русановська, Маріанна Кожанова та Оксана Ільков
За планом, в області має бути щонайменше по одній мобільній бригаді на район. Вони передусім вакцинуватимуть т.зв. пріоритетні категорії: працівників медстаціонарів, жителів і працівників спеціалізованих закладів (інтернатів, будинків для людей літнього віку), воїнів АТО.
Навчають медиків мобільних бригад досвідчені фахівці: завідувач кафедри сімейної медицини і амбулаторної допомоги Павло Колесник, доцентка кафедр сімейної медицини і амбулаторної допомоги та кафедри охорони материнства та дитинства ФПО Ольга Русановська, фельдшер із досвідом роботи в АТО Тарас Микита, реаніматологиня, тренерка Червоного Хреста, лаборантка кафедри сімейної медицини і амбулаторної допомоги Маріанна Кожанова та асистентка цієї ж кафедри Оксана Ільков, яка проводила блок тренінгу із електронного обліку.
Павло Колесник каже: «Команда мобільної бригади складається з двох лікарів і трьох медсестер. Мобільні бригади особливі тим, що курсують із місця на місце, щоб забезпечити доставку вакцин до споживача. Умовно сьогодні вакцинуємо працівників обласної лікарні, завтра – міської, а післязавтра – пологового будинку. Максимум – це 100 щеплень за добу на одну бригаду».
Після тренінгу від ВООЗ тренери мають кожен свою спеціалізацію й відповідно до неї навчають спеціалістів мобільних бригад. Тренер-імунолог роз’яснює нюанси зберігання та поводження з вакциною, розтлумачує й спростовує міфи про щеплення. У сестринському блоці працює тренер-фельдшер, який навчає правильно вводити препарат, формувати вакцинаційний пункт, комплектувати фельдшерську сумку. Реаніматолог показує, як діяти у разі непритомності, панічної атаки чи анафілактичного шоку. Також медиків навчають правильно вносити інформацію про пацієнта в електронну систему документообігу.
Зі слів Павла Колесника, за 4 дні встигли провести тренінги для 11 бригад із різних районів області (хоча планували для 8). Тренер зауважує: «Надихала така відкритість аудиторії. Люди розуміють, на що ідуть, ставлять море питань, охоче працюють у групах, беруть активну участь у мозкових штурмах, грають у клінічні ігри».
Ольга Русановська пояснює: «У нас дуже злагоджена команда – саме через команду я й погодилася стати тренеркою. Ми з Павлом Колесником та Оксаною Ільков не лише лікарі-практики, ми – викладачі. Наша робота – навчати і доступно пояснювати. Ми реагуємо на запити аудиторії і пропонуємо максимум практичних завдань, які роблять тренінги цікавими та ефективними. Це дає можливість значно краще засвоїти інформацію. Наприклад, ми працюємо в малих групах, Маріанна Кожанова проводить практикум із серцево-легеневої реанімації, а ще застосовуємо методику «підготований вчитель». Остання полягає в тому, що учасники тренінгу вивчають підготовані відповіді на запропоновані запитання (кому можна вакцинуватися, якого віку, як саме, які протипокази тощо) і мають на них відповісти у відповідний момент».
Щодо питання вакцинації зауважимо, що один флакон вакцини розрахований на 10 доз. Залишкові дози ж використовуватимуть для вакцинації людей із другої черги – тих, хто зареєструвався на щеплення через Дію.
«Перед тренінгом я й сама хворіла на COVID і для себе вивчала питання необхідності вакцинації навіть після хвороби. Я шукала аргументи, щоб потім могти донести це іншим. Відомо, що молодь досить легко переносить хворобу. Але всі між собою так чи так контактують. Є категорії людей, для яких коронавірус стає фатальним. От недавно у нас в Ужгороді померла породілля. Ковід нам дав невеликий вибір – або захворіти й мати на якийсь час антитіла, або вакцинуватися. Краще вакцинуватися і не хворіти, ніж хворіти. Бо ніколи не знаєш, якими будуть наслідки для тебе і твого оточення», – аргументує Ольга Русановська.
Однак, переконує Павло Колесник, для вакцинації «медичних кадрів бракує. На моє переконання, нам потрібно однозначно залучати й заохочувати молодь – старшокурсників-медиків та інтернів, які ще не працюють на повну ставку, але мають знання і вміння».
«Дуже хочу подякувати всім, завдяки кому ці заходи стали можливими. На момент проведення тренінгу мобільних бригад організаційні питання і забезпечення лягло на плечі регіональних організаторів. Завдяки ректорату УжНУ ми використовуємо приміщення на юридичному факультеті. Червоний Хрест надав нам муляжі. Центр громадського здоров’я забезпечив логістику. Устаткування тренерське використовуємо із Навчально-наукового тренінгового центру сімейної медицини та долікарської підготовки УжНУ», – зауважує Павло Колесник.
А Ольга Русановська додає: «Пишаюся, що представники нашої кафедри володіють такою кількістю інноваційних методик. Ми раді ділитися досвідом із колегами з інших університетів».