В Ужгороді презентували збірку малої прози Івана Чендея «Птах у своєму гнізді»
Опублікована київським видавництвом «Комора» книжка стала першою художньою роботою письменника, що побачила світ після смерті автора
Збірка малої прози «Птах у своєму гнізді», опублікована київським видавництвом «Комора», стала першою художньою роботою, що побачила світ після смерті автора. Модерувала захід редакторка обласної бібліотеки, у минулому кореспондентка Медіацентру УжНУ Іванка Когутич.
Вітав присутніх заступник департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Віктор Кравчук: «Два роки тому ми відзначали 100-річчя видатного письменника Івана Чендея. Він мав складну долю, але широкий шлях і велику, багату душу. Його твори є цінними й сьогодні. Важливо, що пам’ятаємо цього митця і робимо все, щоб популяризувати його творчість і знайомити з нею якомога більше читачів».
Упорядниця книги, донька автора Марія Чендей-Трещак зазначила: «Мені про батька легше писати, ніж говорити. Видати книгу автору наразі надзвичайно важко, а якщо його немає серед живих – то для цього треба бути класиком. На жаль, вже виросло ціле покоління молодих людей, які не мають можливості взяти до рук книгу Івана Чендея, бо її просто немає в книгарнях. Ми горіли бажанням опублікувати вибрані твори в чудовому сучасному видавництві, щоб книга була конкурентоздатною з тисячами інших книжок».
На думку упорядниці, мала проза — це саме те, з чого варто розпочинати знайомство з творчістю Івана Чендея, тож саме її поклали в основу збірки. Щодо хронології написання, у книзі представлені як ранні спроби автора, так і твори більш зрілого митця.
Назву книзі дало оповідання «Криниця діда Василя», де Іван Чендей написав: «Він чувся в своєму обійсті, як птах у своєму гнізді». На думку команди, що працювала над книжкою, саме цей образ характеризує самого автора та його художнє слово. На обкладинці зображено хату, що є майже копією тої, в якій виріс Іван Чендей, а міст символізує шлях не лише з села до міста, а й з дитинства – до зрілості. Після кожного оповідання художниця Мар’яна Микитюк, що займалася візуальним оформленням видання, розмістила невеликий малюнок, який є знаковим символом кожної новели.
«Я розуміла, що видаємо книгу в час, коли потрібно донатити й робити все для перемоги. Чим я можу пояснити, що ці кошти не пішли на допомогу? Я вирішила, що людина з довоєнного часу може взяти з собою щось, що неможливо віддати чи залишити в минулому. Для мене найціннішим є ті слова й ті сенси, які батько заклав у своїх творах. Тож тішуся, що в час, коли у нас так мало радості і так багато тривог, маємо те, за що тримаємося, що не дасть нам втратити себе», – наголосила Марія Чендей-Трещак.
Авторка передмови, письменниця Оксана Луцишина звернулася до присутніх через екран: «Ми дуже погано розуміємо покоління Чендея, що спричиняє багато інших непорозумінь. Коли говорять про шістдесятників, чи дисидентів, то утворюється образ людей, які постраждали, перебували в тюрмах та концтаборах СРСР. Але це ж робилося не випадково, а системно — такою була директива тодішньої влади. Я маю величезну надію, що ми вже починаємо виправляти це нерозуміння. Дуже знаково, що Іван Чендей приходить до нас в один із цих воєнних років, коли наша свідомість пробуджена і ми справді хочемо знати, ким ми є та ким були наші попередники».
Запрошена зіркова гостя, акторка Римма Зюбіна поділилася історією, як під час навчання на І курсі в Київському національному інституті культури і мистецтв її майстер порадив обрати для постановки прозу Івана Чендея. Тоді пані Рима вибрала оповідання «Калина під снігом», уривки з якого зачитала на презентації книги.
Голова благодійного фонду ім. Івана Чендея Іван Трещак зауважив: «Іван Чендей для мене колись був просто батьком моєї дружини. Живучи біля такого велета духу, я не зовсім міг збагнути глибину цієї гори. От коли підходиш до гори і підіймаєш голову — можеш навіть не побачити її вершини. І тільки тепер, коли я виріс, з великим сумом розумію, наскільки я був близько й не бачив ту велич. Не хочу, щоб цей сум відчувала наша молодь».
Відтак Іван Трещак оголосив короткий список фіналістів VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози ім. І. Чендея. Нагородження переможців відбудеться під час цьогорічного «Чендей-фесту», що відбудеться 22–24 серпня у замку Сент-Міклош.