Студент юрфаку взяв участь у літній школі з реформування кримінального судочинства та боротьби з корупцією в Україні

Третьокурсник Павло Величко переймав досвід українських фахівців-правників, а також працівників Департаменту юстиції США, Посольства США в Україні, федеральних прокурорів, агентів ФБР

16–22 липня на українському курорті «Буковель» відбулася перша ACREC Summer School «Investigating and prosecuting corruption», на яку з’їхалося 40 учасників з усієї України. Серед них і студент юридичного факультету УжНУ Павло Величко. Ми поспілкуватися з Павлом і з перших уст дізналися про особливості заходу.
  • Хто міг потрапити до літньої школи?

– По-перше, щоб стати учасником заходу, студент повинен закінчити як мінімум третій курс юридичного факультету. Кожному з охочих потрібно було надіслати своє резюме (CV), а також мотиваційний лист англійською мовою.

• А чия ініціатива заходу і чому серед умов участі – володіння англійською?

Павло Величко

– Головним організатором школи став Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції ACREC. Захід відбувся за підтримки Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), ФБР (Федерального бюро розслідувань).

Окрім представників ACREC, інструкторами літньої школи стали детективи й аналітики НАБУ, українські юристи, слідчі судді, представники американських структур: федеральні прокурори, працівники Департаменту юстиції США, Посольства США в Україні, агенти ФБР, аналітики, спецагенти. Саме через наявність іноземних інструкторів – серед головних вимог до учасників було й знання англійської мови.

• З багатьох регіонів приїхала молодь?

– Так, географія заходу широка. Переважно це були студенти з сильних юридичних центрів країни, зокрема представники Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Києво-Могилянської академії, Львівського національного університету ім. Івана Франка, Національної академії внутрішніх справ. Усі надзвичайно талановиті й обізнані у своїй сфері, з високим знанням ділової англійської мови.

• Зважаючи на таке представництво, організаційний рівень заходу, певно, теж був відповідний?

– Нам забезпечили умови для ідеального літнього відпочинку, хоч ми приїхали туди, звичайно, не релаксувати. Організатори зробили все для нашого інтелектуального та професійного зростання. Програма виявилася насиченою. Щодня майже до пізньої ночі були зайняті різними завданнями, які безпосередньо стосувалися тематики школи. Тобто рівень заходу надзвичайно високий.

Під час заняття
  • Розкажи трохи про саму програму.

– Безперечно, всі свої сили організатори сфокусували на практичній складовій. 40 учасників розділили на 4 групи по 10 осіб. Кожен виконував певну роль у розслідуванні злочину й притягненні винних до відповідальності. Протягом усієї школи ми вели одну справу, до якої щодня додавалися нові свідчення, нова інформація й відповідно нові завдання. Тож пройшли всі стадії процесу, починаючи з отримання інформації з відкритих джерел, реєстрації кримінального правопорушення у єдиному реєстрі. Відтак просили дозволу у слідчого судді на виконання обшуків, які потім і проводили, оцінювали докази, готувалися до судових засідань і поступово підходили до вироку.

• Спілкуватися переважно треба було англійською. Мовного бар’єру не відчував?

– Спочатку хвилювався: вважав, що мій рівень англійської не надто високий. До того ж у моїй практиці такий захід був першим. Проте, коли вливаєшся в захопливу, дружну атмосферу, все йде як по маслу.

• Не навчанням єдиним… Які заходи/вечори вам влаштували для кращого знайомства між собою?

– Так, хоч більшу частину часу ми вчилися – були й розваги. До прикладу, проводили шоу талантів. Виявилося, що серед правників – безліч обдарованих людей: хтось співає, хтось танцює, хтось пише вірші. Декілька вечорів дивилися фільми, хоча, звичайно, навіть у такому разі не хотілося відходити від юридичної тематики. Тож ми не тільки здобули фундаментальні знання й чудові практичні навички, а й знайшли хороших друзів.

• Що найбільше запам’яталося?

– Загалом вражень від літньої школи настільки багато, що складно щось виокремити. Серед найбільш захопливого було те, як американський агент ФБР (ім’я не можу називати з міркувань безпеки) розповідав про своє життя та професію, наскільки це складна робота і як відрізняється від того, що нам показують у голлівудських фільмах.

Вразило й те, що американські інструктори, незважаючи на свій статус і посади, виявилися дуже щирими й відкритими до нас. Взагалі не відчувався бар’єр «викладач-студент». Вони відповідали на всі наші запитання, навіть на, можливо, не надто професійні. Все відбувалося в доброзичливій атмосфері, і саме це допомогло краще засвоїти знання.

• Як допоможуть набуті навички в дальшому навчанні?

– Я зробив для себе висновок, що американський підхід у боротьбі з корупцією більше підходить Україні, аніж європейський. В учасників школи з’явилася висока мотивація й унікальний досвід, якого я, напевно, ніколи й ніде не набув би.

• Що порадиш своїм колегам-студентам?

– Рекомендую не втрачати можливостей участі в таких заходах – виходити із зони власного комфорту. Завжди прагнути більшого й ніколи не зупинятися на теорії. Шукати не тільки знання, а й нові знайомства.

Розмовляла Агнеса Сабелко