Розпочав захід декан історичного факультету Ужгородського університету Володимир Фенич. За його словами, головний обов’язок фахівців із медицини – нести вірність даній свого часу клятві Гіппократа. Проте не менш важливо – знання історії власної професії, в чому зможе допомогти презентоване видання.
«Загалом чекаємо на вихід трьох книг із серії про історію створення Закарпатської обласної клінічної лікарні імені Андрія Новака. У першому томі автори зуміли майстерно поєднати зібрану інформацію з відповідними ілюстраціями, таблицями, схемами. При використанні історичних документів було дотримано всіх правил і тонкощів цієї нелегкої роботи. До слова, використані джерела не тільки українських, а й закордонних архівів – Румунії, Угорщини, Словаччини», – зауважив Володимир Іванович.
Наступним слово взяв один із авторів книги, лікар Йосип Турак: «Перший том започаткованої серії є досить великим за обсягом – 624 сторінки; він розділений на 8 розділів та 12 частин. Тут читач зможе знайти надзвичайно багато корисної та цікавої інформації: про визначні дати, структуру, колектив лікарні, навіть відомості про пацієнтів – їхнє харчування протягом перебування в медичному закладі, дозвілля, методики лікування тощо. Ми намагалися розповісти аудиторії про перші кроки в розвитку установи, водночас розплутуючи клубок із фактів та вигадок, які траплялися нам на шляху».
Автори охопили у своїй праці історію не тільки лікарні, а й її почесного засновника. Андрій Новак став головною постаттю книги, а його досі маловідомий життєпис – ще одним приводом для пошуків фактів у минулому. Намагалися максимально правдиво зобразити портрет Андрія Новака – без будь-яких прикрас чи недомовок. Ідеться і про походження його роду, і про дитинство самого лікаря, про його дружину та дітей, про участь діяча в розвитку лікарні.
Промову свого колеги продовжив головний лікар Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А.Новака Юрій Яцина: «Ще до початку роботи над книгою ми мали кілька робочих візитів у закордонні медзаклади. Там, надихнувшись прикладом колег, зрозуміли: пам’ять про минуле потрібно берегти. Вже в процесі роботи знайшли чимало надзвичайно цікавих фактів і про саму установу, і про діяльність її засновника. Маємо надію, що наступні етапи нашої співпраці принесуть такі ж масштабні результати, які нині ми презентувати присутнім».
Важливий внесок до появи книги у світ доклав директор ТДВ «Патент» Іван Ключевський. Він розпочав свою промову короткою оповіддю про діяльність його закладу, нещодавні видання, а відтак перейшов до розповіді про співпрацю з авторами «Документальної історії лікарні імені Андрія Новака». Як стверджує Іван Іванович, робота над книгою не була легкою, але результат перевершив сподівання і замовників, і працівників друкарні.
На завершення презентації присутні щиро привітали авторів праці, побажали їм успіхів у дальших наукових розвідках і скорого видання нового, уже другого тому серії.
фото, відео Віталія Завадяка