Модерував захід член-кореспондент НАН України Степан Віднянський. Жартуючи, що розпочне роботу, як зазвичай Верховна Рада, – із привітань, він поздоровив Станіслава Аржевітіна, завідувача кафедри банківської справи Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана, з нещодавнім ювілеєм. Степан Васильович привернув увагу до виняткової актуальності теми конференції, пояснив її специфіку.
Відтак узяла слово проректор УжНУ з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел. Вона висловила сподівання, що учасники жваво обговорюватимуть дискусійні питання. Пані професор зауважила: «Знаменно, що конференція з проблематики українсько-словацьких взаємин відбувається в Ужгороді, адже це один із центрів дослідження цих відносин, нашої спільної історії. Незважаючи на те, що історія – у минулому, вона розвивається, залучаються нові документи, застосовуються нові підходи, і таким чином ми можемо дивитися на події, що вже відбулися, під новим ракурсом». Також наголосила, що відповіді на важливі питання сьогодення варто шукати в минулому, проаналізувавши причини певних явищ і намагаючись запобігти можливим негативним наслідкам.
Захід відвідала й Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді пані Янка Бур’янова, котра не пропускає жодного культурного, наукового заходу міжнародного рівня в краї. Дипломат висловила побажання Україні успіху у вступі до ЄС, що дасть широкі можливості для співпраці з європейськими країнами, позитив від якої буде величезним.
Декан історичного факультету УжНУ Володимир Фенич ще раз підкреслив актуальність такої конференції, висловив радість від систематичної співпраці зі словацькими колегами, повідомив, що за результатами заходу буде видано збірник наукових доповідей.
Наступного дня засідала Комісія істориків України і Словаччини. Обговорювали тему «Актуальні проблеми і нові міфи в сучасній українській і словацькій історіографії. Перспективи наукових досліджень та міжнародної співпраці».
фото, відео Роберта Паппа