Ужнівці показали своє вміння дебатувати на молодіжному турнірі «Активна громада: право вибору»

Переможці «Мажоритарники» – Павло Величко та Василь Дьордь – наприкінці квітня представлять Закарпаття на дебатах всеукраїнського рівня в Києві

Днями в культурно-історичному центрі «Совине гніздо» ужгородська молодь дебатувала в молодіжному турнірі на тему: «Активна громада: право вибору». Долучилися члени громадських організацій міста та представники різних факультетів УжНУ: юридичного, хімічного,філологічного, історії і міжнародних відносин, ФСН-у, а також ПГК.

Організатором такого заходу є інститут «Республіка» у партнерстві із Закарпатською обласною організацією «Союз юристів України», координаційною радою молодих юристів при головному територіальному управлінні юстиції в Закарпатській області, Ужгородською міською радою та юрфаком УжНУ за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин.

Ганна Мелеганич

Дебатний турнір відкрила директорка Центру сталого розвитку УжНУ Ганна Мелеганич, за плечима якої – шість років проведення університетських та шкільних дебатів зі сталого розвитку. Цьогорічний конкурс був загальноміським і проводився за британською системою. Ганна Ігорівна розповіла Медіацентру, що ці дебати – добре продовження того, що на рівні УжНУ започаткувала Освітня мережа сприянню сталому місцевому розвитку. «Мета заходу – організувати молодь, звернути її увагу на процеси та проблеми, наявні на місцевому рівні, а також навчити аргументовано викладати свою позицію», – зауважила пані Мелеганич.

Гостями, а відтак і суддями турніру стали Руслана Натуркач – начальник головного теруправління юстиції в області, Олександр Білак – заступник міського голови Ужгорода, Михайло Качур – директор ПАТ Ужгородський «Турбогаз», Денис Ман – начальник управління економіки Закарпатської ОДА, Михайло Давиденко – директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та інші відомі особи краю.

Гості заходу

На початку вони звернулися до учасників з вітальними словами, побажали успіху, відзначили актуальність обговорюваної тематики. Також було підтверджено, що заходи на такий взірець дають молоді змогу не тільки краще зорієнтуватися в суспільно-політичних процесах, що відбуваються в державі, а й розвивають ораторські здібності.

Під час дебатів

Дебатували в два етапи: до першого були допущені всі зареєстровані команди в складі двох осіб, проте до фіналу потрапили лише чотири. Теми для обговорення учасникам оголосили ще напередодні, а вже безпосередньо на заході на кожен етап судді наосліп обирали одну із запропонованих. Таким чином, півфіналісти показували всі «за» і «проти» тези, що «Уряд має встановити квоту молоді у виборчих списках». А на встановлення переможця потрібно було дискутувати з приводу того, чи варто уряду вводити електронне голосування на виборах.

До останнього туру «додебатували» «Мажоритарники» (юрфак УжНУ), «Молода ініціатива» (ПГК УжНУ), «Еstuans ex Рrospero» (факультет історії і міжнародних відносин) та «Чітка позиція» (ФСН). Дехто вперше брав участь у заході такого формату, а ось «Мажоритарники», до прикладу, уже здобували звання переможців дебатних турнірів.

Нагородження Павла Величка та Василя Дьордя

Після того, як сторони «Влади» і «Опозиції» навели всі аргументи й зробили все можливе, аби переконати у слушності своєї думки, журі могло прокоментувати виступи, зауважити, над чим юнакам іще варто працювати. Так, учасникам радили звернути більше уваги на технічну складову свого виступу, бути щирими, відточувати ораторські здібності й примножувати словниковий запас, читаючи літературу українською мовою. Наголосили й на тому, що потрібно не раз практикуватися, аби дебатувати професійно й невимушено.

Логічним завершенням дебатів стало нагородження переможців. За рішенням журі, серед команд обрали тих, хто посів перше й друге місця, а третє дісталося одразу двом групам студентів. Так, бронзовими призерами дебатів стали «Молодіжна ініціатива» та «Еstuans ex Рrospero», срібними – «Чітка позиція». А першість вдруге відійшла «Мажоритарникам» – Павлові Величку та Василеві Дьордю. Саме вони матимуть змогу вже наприкінці цього місяця поїхати до Києва й представляти нашу область на дебатах всеукраїнського рівня.

Дар’я Жмаченко з колегою

Окремі відзнаки фіналістам вручили представники інституту «Республіка» та Закарпатської обласної організації «Союз юристів України».

Учасниця команди срібних призерів «Чітка позиція» Дар’я Жмаченко, що здобуває фах політолога в УжНУ, поділилася своїми емоціями одразу ж після нагородження: «У такому заході беру участь уперше, але в жодному разі не пожалкувала. Багато часу відняла підготовка: докладне вивчення всіх тонкощів стосовно тем дебатів. Найскладніше, що було, – подолати в собі страх, опанувати себе й відповідати з холодним розумом». Дар’я відзначила високий рівень підготовки команд, з якими довелося грати. Щодо повторної участі в дебатах – не виключає такого. А ось стосовно свого другого місця дівчина зізнається, що завжди налаштовується позитивно, тому не відкидала ймовірності, що пройде так далеко у фіналі.

Катерина Хижняк