Ужнівці показали своє вміння дебатувати на молодіжному турнірі «Активна громада: право вибору»
Переможці «Мажоритарники» – Павло Величко та Василь Дьордь – наприкінці квітня представлять Закарпаття на дебатах всеукраїнського рівня в Києві
Організатором такого заходу є інститут «Республіка» у партнерстві із Закарпатською обласною організацією «Союз юристів України», координаційною радою молодих юристів при головному територіальному управлінні юстиції в Закарпатській області, Ужгородською міською радою та юрфаком УжНУ за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин.
Дебатний турнір відкрила директорка Центру сталого розвитку УжНУ Ганна Мелеганич, за плечима якої – шість років проведення університетських та шкільних дебатів зі сталого розвитку. Цьогорічний конкурс був загальноміським і проводився за британською системою. Ганна Ігорівна розповіла Медіацентру, що ці дебати – добре продовження того, що на рівні УжНУ започаткувала Освітня мережа сприянню сталому місцевому розвитку. «Мета заходу – організувати молодь, звернути її увагу на процеси та проблеми, наявні на місцевому рівні, а також навчити аргументовано викладати свою позицію», – зауважила пані Мелеганич.
Гостями, а відтак і суддями турніру стали Руслана Натуркач – начальник головного теруправління юстиції в області, Олександр Білак – заступник міського голови Ужгорода, Михайло Качур – директор ПАТ Ужгородський «Турбогаз», Денис Ман – начальник управління економіки Закарпатської ОДА, Михайло Давиденко – директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та інші відомі особи краю.
На початку вони звернулися до учасників з вітальними словами, побажали успіху, відзначили актуальність обговорюваної тематики. Також було підтверджено, що заходи на такий взірець дають молоді змогу не тільки краще зорієнтуватися в суспільно-політичних процесах, що відбуваються в державі, а й розвивають ораторські здібності.
Дебатували в два етапи: до першого були допущені всі зареєстровані команди в складі двох осіб, проте до фіналу потрапили лише чотири. Теми для обговорення учасникам оголосили ще напередодні, а вже безпосередньо на заході на кожен етап судді наосліп обирали одну із запропонованих. Таким чином, півфіналісти показували всі «за» і «проти» тези, що «Уряд має встановити квоту молоді у виборчих списках». А на встановлення переможця потрібно було дискутувати з приводу того, чи варто уряду вводити електронне голосування на виборах.
До останнього туру «додебатували» «Мажоритарники» (юрфак УжНУ), «Молода ініціатива» (ПГК УжНУ), «Еstuans ex Рrospero» (факультет історії і міжнародних відносин) та «Чітка позиція» (ФСН). Дехто вперше брав участь у заході такого формату, а ось «Мажоритарники», до прикладу, уже здобували звання переможців дебатних турнірів.
Після того, як сторони «Влади» і «Опозиції» навели всі аргументи й зробили все можливе, аби переконати у слушності своєї думки, журі могло прокоментувати виступи, зауважити, над чим юнакам іще варто працювати. Так, учасникам радили звернути більше уваги на технічну складову свого виступу, бути щирими, відточувати ораторські здібності й примножувати словниковий запас, читаючи літературу українською мовою. Наголосили й на тому, що потрібно не раз практикуватися, аби дебатувати професійно й невимушено.
Логічним завершенням дебатів стало нагородження переможців. За рішенням журі, серед команд обрали тих, хто посів перше й друге місця, а третє дісталося одразу двом групам студентів. Так, бронзовими призерами дебатів стали «Молодіжна ініціатива» та «Еstuans ex Рrospero», срібними – «Чітка позиція». А першість вдруге відійшла «Мажоритарникам» – Павлові Величку та Василеві Дьордю. Саме вони матимуть змогу вже наприкінці цього місяця поїхати до Києва й представляти нашу область на дебатах всеукраїнського рівня.
Окремі відзнаки фіналістам вручили представники інституту «Республіка» та Закарпатської обласної організації «Союз юристів України».
Учасниця команди срібних призерів «Чітка позиція» Дар’я Жмаченко, що здобуває фах політолога в УжНУ, поділилася своїми емоціями одразу ж після нагородження: «У такому заході беру участь уперше, але в жодному разі не пожалкувала. Багато часу відняла підготовка: докладне вивчення всіх тонкощів стосовно тем дебатів. Найскладніше, що було, – подолати в собі страх, опанувати себе й відповідати з холодним розумом». Дар’я відзначила високий рівень підготовки команд, з якими довелося грати. Щодо повторної участі в дебатах – не виключає такого. А ось стосовно свого другого місця дівчина зізнається, що завжди налаштовується позитивно, тому не відкидала ймовірності, що пройде так далеко у фіналі.