Доктор історичних наук Сергій Федака з есе «Три золоті слова» став другим у номінації «Чендеєзнавство», а випускниця філфаку УжНУ, яка нині мешкає у Відні, Ірися Ликович – третьою в категорії дорослої прози з оповіданням «Мертвий голуб»

Вручення нагороди Василю Малишці. Нагороджують Іван Трещак, його донька Ольга та дружина Марія Чендей-Трещак
Журі – Сидір Кіраль, Олександр Гаврош та Сергій Федака
25 травня в Ужгороді в родинній садибі лауреата Шевченківської премії відбулося нагородження переможців першого Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Підбивали підсумки в камерній урочистій атмосфері в будинку, де все ще дихає постаттю закарпатського прозаїка. Лауреатами стали тринадцятеро авторів у трьох номінаціях – «Молода проза», «Доросла проза» та «Чендеєзнавство». Лауреатами першого Всеукраїнського конкурсу малої прози ім. Івана Чендея стали й професор та випускниця УжНУСеред них – викладач і випускниця УжНУ.

У номінації «Молода проза» перемогу здобули: бібліотекарка зі Старобільська Луганської області Анастасія Літашова за оповідання «Зелена пожежа» (1-е місце); студентка історичного факультету Одеського університету Аліна Улянич за оповідання «Заворожи мені, химороднику…» (2-е місце); ужгородець, який навчається в Празі, Василь Малишка за оповідання «Викрасти Європу» та креативний учитель історії з Черкащини Роман Сліпокоєнко за оповідання «Баранець» (3-є місце).

У номінації «Доросла проза» перше місце посіла кандидат філологічних наук, літературознавиця й письменниця зі Львова Роксолана Жаркова за оповідання «Балтійський експрес»; друге – журналіст і письменник з Херсона Анатолій Марущак за твір «Поводир води» та ужгородка Олеся Маркович за твір «Повінь»; третє місце розділили між собою випускниця філологічного факультету УжНУ, письменниця, яка нині мешкає у Відні, Ірися Ликович за оповідання «Мертвий голуб», професійна художниця Оксана Мазур зі Львова за твір «Коли ми були Горгонами..» та журналістка із Києва Олена Качуренко за оповідання «Аутистка».

Відзнака для лауреатів першої премії. Скульптур – Богдан Корж

У номінації «Чендеєзнавство» (популяризація та вивчення життя і творчості Івана Чендея) перемогли: кінорежисер з Тячева В’ячеслав Бігун за кіносценарій «Пожертва» за мотивами новели Івана Чендея «Чайки летять на Схід» (1-е місце); професор кафедри історії України УжНУ Сергій Федака за есе «Три золоті слова» (2-е місце); авторка з міста Сєвєродонецька Луганської області Олена Кладова за «Лист Івану Чендею від українки, яка робить перші кроки в літературній творчості» (3-є місце).

«Занурившись у твори Івана Чендея, бачиш подвійне-потрійне дно. Цікаво це аналізувати й проникати глибше. Закарпаття має борг перед Іваном Чендеєм. Вже назріла потреба написати ґрунтовне дослідження його зиґзаґів долі й творчості. На часі й кінопрочитання», – прокоментував лауреат конкурсу Сергій Федака

Лауреати премії 2018. Зліва направо – В’ячеслав Бігун, Марія Чендей-Трещак, Олеся Маркович, Оксана Мазур, Олена Кладова, Роксолана Жаркова, Василь Малишка
Після вручення премії. Олег Хававчак, Андрій Любка з дружиною Юлією та Олена Кнюка

Вів церемонію нагородження голова журі, доктор філологічних наук Сидір Кіраль. Приїхавши до Ужгорода на кілька днів, чендеєзнавець з Києва вже встиг попрацювати в закарпатському архіві, де знайшов персональну справу Івана Чендея. Відзнаки лауреатам вручали члени журі – донька письменника Марія Чендей-Трещак, меценат Іван Трещак, письменник, журналіст Олександр Гаврош.

На урочистостях були присутні дослідники з кафедри української літератури УжНУ професор Валентина Барчан, доценти Олександра Ігнатович, Евеліна Балла, яка захистила кандидатську дисертацію з творчості Івана Чендея, заступник декана філологічного факультету, односелець письменника Олег Хававчак.

Ніна Малишка, Сидір Кіраль та Валентина Барчан

За словами ініціатора конкурсу Олександра Гавроша, Іван Чендей в інтерв’ю зізнавався, що найкращими у власній творчості вважає півтора десятка новел, тому конкурс створений для підтримки малої прози.

Несподівано для засновників на конкурс надійшло аж 173 твори з різних куточків України, а також з Австрії, Чехії, Канади, Об’єднаних Арабських Еміратів. Різноманітними були тематика й жанри – реалістичні, соціально-психологічні оповідання, твори на історичну тему (про УПА, голодомор, АТО тощо), фентезі, есеї тощо.

Наступного дня лауреати разом із членами журі побували на батьківщині Івана Чендея у селищі Дубовому, де відвідали цвинтар, на якому поховані батьки та родина Шевченківського лауреата, поспілкувалися з його сестрами й піднялися на гору Ясенову, оспівану в багатьох творах відомого закарпатського прозаїка, та набралися незабутніх вражень.

Як повідомили організатори, Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея буде щорічним, а до 100-річчя письменника, яке відзначатимемо 2022 року, планується видати збірник з кращими творами учасників конкурсу.

Іванка Когутич – спеціально для Медіацентру УжНУ